Jesteś nowym posiadaczem czworonoga i nie wiesz, jak często kąpać psa? A może jesteś psim rodzicem od dłuższego czasu, ale do tej pory kąpiel psa była przez Ciebie odkładana? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat i odpowiednia pielęgnacja psa na pewno wejdzie do Waszej rutyny! 

Dlaczego psa trzeba kąpać?

Psy podobnie jak ludzie wymagają pielęgnacji. Oczywiście nie wszystkie ochoczo wskoczą pod prysznic i dadzą się wyszorować, ale pamiętaj, że kąpanie psa jest niezbędne! Szczególnie gdy często spacerujecie po lasach czy łąkach z wysoką trawą. Czają się tam kleszcze i inne owady (przy okazji polecamy artykuł: kleszcze u psa — jak zapobiegać), a także resztki przegniłych roślin, które są siedliskiem bakterii. Poza tym brak kąpieli może doprowadzić do przetłuszczania się sierści, powstawania stanów zapalnych oraz swędzenia. W dalszym etapie mogą pojawić się nawet infekcje bakteryjne lub grzybicze, czego z pewnością nikt nie chce.

Jak często kąpać psa?

Zaleca się mycie psa nie częściej niż co 3-6 miesięcy. Jest to tak naprawdę spowodowane psimi różnicami takimi, jak: rodzaj sierści, aktywność na świeżym powietrzu, rasa czy wiek psa. Są natomiast wyjątki i należy je rozpatrywać indywidualnie. Oto kilka przykładów.

Psy spędzające czas na podwórku wystarczy myć raz lub dwa razy do roku. 

Inaczej wygląda sprawa psiaków domowych, które są regularnie wyprowadzane na spacer. W tym przypadku dużo zależy od rasy psa (jak wspomnieliśmy wyżej), a także od intensywności i miejsca spacerów. 

Np. labradory powinny być myte średnio raz w miesiącu. To wszystko za sprawą ich gładkiej, przylegającej do ciała sierści. Natomiast psy rasy shih tzu, maltańczyki czy yorki myje się nawet raz na tydzień lub dwa. Skąd taka rozbieżność?

Posiadają one sierść, która strukturą przypomina ludzkie włosy, przez co brud łatwiej w nie wnika i szybciej się przetłuszczają. Tak częste mycie nie zaszkodzi im, a wręcz pomoże w utrzymaniu lśniącej, jedwabistej sierści.

Czy można kąpać psa codziennie?

Należy dbać o czystą sierść psiaka, ale ważne jest, aby nie przesadzić z ilością kąpieli! Kąpanie psa codziennie jest wręcz zakazane! Może ono doprowadzić do obniżenia odporności, a przez to narazić na częstsze infekcje. Dlatego warto rozważnie podchodzić do tego tematu. 

Pierwsza kąpiel psa, czyli pierwsze koty za płoty

Pies powinien być przyzwyczajony do kąpieli już od szczeniaka. Przez pierwsze kilka tygodniu nie będą jej potrzebować, ponieważ suczka zadba o to o wiele lepiej. Poza tym wrażliwa skóra szczeniaka mogłaby zostać podrażniona nawet najbardziej hipoalergicznym szamponem dla psa. Kiedy w takim razie powinna się odbyć pierwsza kąpiel psa?

Zwykle szczeniaki mogą trafić do nowego domu po ok. 10-12 tygodniach. Przez pierwsze 3-4 miesiące warto skupić się na budowaniu relacji ze zwierzęciem i odłożeniu kąpieli na dalszy plan. Może to być dla niego dodatkowy stresor. Po tym czasie można po raz pierwszy wykąpać psa. Ważne, aby był on po wszystkich szczepieniach. Tak jest w przypadku szczeniąt, ale…

Inaczej wygląda sprawa z psami ze schroniska, które bardzo często są po przejściach. Wtedy należy wykąpać go jak najszybciej, aby pozbyć się wszelkich bakterii i brudu ze skóry i sierści. Pielęgnacja psa ze schroniska to zupełnie odrębny temat i powinien być skonsultowany z weterynarzem i schroniskiem.

Jak bezpiecznie wykąpać psa?

Przede wszystkim zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Ustaw w wannie lub brodziku prysznicowym matę antypoślizgową oraz przygotuj ręcznik na podłodze. Jeśli jest to pierwsza kąpiel psa – nie spiesz się. Daj mu tyle czasu, ile potrzebuje, aby oswoił się z nową sytuacją. 

Do kąpieli stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone dla psów. Nie korzystaj ze swojego szamponu, bo możesz wyrządzić mu krzywdę! Więcej o szamponach dla psów przeczytasz tutaj: Jaki szampon dla psa wybrać?

Kąpiel psa w 5 krokach

  1. Wykąp psa po wieczornym spacerze tak, aby nie wychodził on już na dwór przez ok. 3-4 godziny.
  2. Polewaj go delikatnym strumieniem wody o temperaturze ok. 37-39 °C od ogona aż po głowę.
  3. Nie zalewaj psu oczu, uszu ani pyska. Głowę możesz delikatnie umyć mu ręką.
  4. Nawilżoną sierść umyj porządnie dedykowanym szamponem dla psa, a następnie spłukaj. Możesz także zastosować odżywkę, aby sierść była bardziej lśniąca i silna.
  5. Pozwól psu na wytrzepanie się po kąpieli, po czym otul go ręcznikiem, żeby zebrać nadmiar wody. Jeśli Twój pies ma długą sierść, pamiętaj, aby mu ją wyczesać od razu po kąpieli! 

Jak widzisz, kąpiel psa to nic trudnego, ale wymaga wprawy i przyzwyczajenia go do nowej sytuacji. Niestety, nie wszystkie psy to lubią. 

Co zrobić, gdy pies nie chce się kąpać?

W takim przypadku należy podziałać sposobem. Najlepiej zadziała metoda małych kroczków, która wymaga niestety cierpliwości. Na początek zachęć psa, aby po prostu wszedł do wanny/brodzika i zapoznał się z nowym miejscem. Kolejnym krokiem może być zamoczenie mu samych łapek, aby poczuł, że woda to nic groźnego. I tak dalej… 

Być może dziś nie uda Ci się wykąpać psa, ale po kilku takich rundach na pewno się uda. Aha! I pamiętaj, aby każdorazowo nagradzać go za to przysmakiem! To na pewno pomoże w przełamywaniu barier. Czego nie należy robić podczas kąpieli psa?

Jeśli Twój pies ośmieli się na tyle, że pozwoli polać się wodą, ale nagle w połowie się zdenerwuje i będzie chciał uciec – nie zmuszaj go do kąpieli! W ten sposób możesz wywołać w nim traumę i cofniecie się o kilka kroków. Zachowaj cierpliwość, nagradzaj go za każdym razem, a na pewno uda Wam się odbyć pierwszą wspólną kąpiel! Trzymamy kciuki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.