Od czasu do czasu każdemu czworonogowi należy się porządna kąpiel! Zastanawiasz się, jaki szampon dla psa wybrać, aby sierść była zdrowa i lśniąca? Czy zwykłym szamponem możesz wykąpać psa? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania i rekomendacje szamponów dla psów!

Czy szampon dla psa można zastąpić zwykłym szamponem?

Być może zadajesz sobie takie pytanie, jeśli jesteś świeżo upieczonym psim rodzicem. Odpowiedź brzmi: absolutnie nie! Dlaczego?

Szampony dla ludzi bogate są w składniki, które mogą zaszkodzić psom. Należą do nich substancje zapachowe, silikony, parabeny, barwniki i SLS, które mogą zniszczyć strukturę sierści oraz negatywnie wpłyną na kondycję skóry psa. Psy posiadają także inne pH niż ludzka skóra. Zwykle jest ona obojętna lub lekko zasadowa (7,5 i wyżej), a u ludzi – kwaśna (poniżej 7,5). Ale to nie wszystko!

Pies, liżąc swoją sierść, przeniesie niezdrowe substancje do swojego układu pokarmowego, co może powodować szereg dolegliwości. Lepiej tego uniknąć.

Co wziąć pod uwagę, wybierając szampon dla psa?

Na początek określ typ szamponu, który najlepiej będzie pasował do Twojego pupila. Znajdziesz wśród nich m.in.:

  • szampony dla szczeniąt,
  • szampony dla psów długo- i krótkowłosych,
  • szampony dla suk karmiących oraz psów o wrażliwej skórze,
  • szampony dla psów szorstkowłosych, 
  • szampony dla psów o matowej i pozbawionej blasku sierści,
  • suche szampony dla psów (polecane dla psów, które boją się kąpieli).

Skąd aż takie rozróżnienie? Psy, podobnie jak ludzie potrzebują innej pielęgnacji. Dlatego preparaty dedykowane konkretnym rasom/typom psów różnią się od siebie składem i właściwościami. To jednak nie wszystko. 

Wybierając szampon dla psa, zastanów się, czy Twój pies nie ma jakichś dolegliwości. Być może boryka się on z suchą, swędzącą skórą? W takim przypadku postaw na szampon nawilżający z naturalnych składników. A może jest alergikiem? Wtedy powinien używać dedykowanych szamponów medycznych, które w swoim składzie mają wyłącznie hipoalergiczne składniki (m.in. kwasy tłuszczowe oraz ekstrakty z mocznika lub owsa).

Innym przykładem mogą być psy z długą sierścią skłonną do kołtunienia się. Dla tego typu psów zaleca się stosowanie szamponów, które zmiękczą strukturę włosa i ułatwią jej rozczesywanie. Jeśli Twój pies posiada wyjątkowo kręcącą się sierść, być może będzie potrzebna dodatkowo odżywka.

Jaki skład powinien mieć szampon dla psa?

Szampon dla psa powinien posiadać maksymalnie prosty, hipoalergiczny skład. Unikaj pachnących, nabłyszczających preparatów, które mogą zniszczyć sierść Twojego pupila lub wywoływać reakcje alergiczne. 

Jest to też ważne z innego powodu — takie ,,niezdrowe składniki” blokują naturalną woń psa, która jest jego wizytówką podczas spacerów po okolicy. Nie zabieraj mu jego psiej tożsamości :)!

Co powinno wchodzić w skład szamponu dla psa?

Tak jak pisaliśmy wyżej, wszystko zależy od typu sierści oraz ewentualnych dolegliwości Twojego pupila. Pamiętaj natomiast, aby szampon dla psa posiadał naturalne składniki, olejki oraz witaminy, które sprawią, że jego skóra będzie zdrowa, a sierść silna i lśniąca. 

Oto lista kilku sprawdzonych, uniwersalnych szamponów dla psów, które możesz wypróbować na początek przygody z psią pielęgnacją:

Nie wiesz, jaki szampon będzie odpowiedni dla Twojego psa? W większości dobrych sklepów zoologicznych personel chętnie doradzi, który wybrać. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz zamówić szampon online, skontaktuj się z nami: https://www.mobilkarm.pl/kontakt/

Czym różnią się szampony dla szczeniąt od tych dla dorosłych psów?

Przede wszystkim odróżnia je skład. Preparaty dla szczeniąt są delikatniejsze, a w swoim składzie zawierają składniki nawilżające i łagodzące. Znajdziesz w nich m.in. olej kokosowy, alantoinę czy ekstrakt z arniki. Co ważne, do 10. tygodnia życia psa, nie zaleca się go w ogóle kąpać!

Rady dla psich rodziców — wybieraj hipoalergiczne szampony dla psów od sprawdzonych producentów

Najważniejsze przy wyborze szamponu dla psa jest zadowolenie samego psiaka, a nie właściciela. Weź pod uwagę typ sierści, wiek psa oraz skłonność do alergii. Zaleca się wybieranie bezzapachowych szamponów dla psów o maksymalnie krótkich, hipoalergicznym składzie. Jeśli natomiast zależy Ci, aby szampon miał zapach, postaw na naturalne ekstrakty, takie jak lawenda, cytrus czy eukaliptus.

Pamiętaj, że kąpanie psa jest niezbędne, jeśli chcesz, aby był zdrowy, silny, a jego sierść prezentowała się nienagannie. Dobrym nawykiem jest kąpanie psa średnio co 3-6 miesięcy, ale jest to uzależnione od rasy psa oraz tego, jak spędza czas.

Potrzebujesz sprawdzony szampon dla psa o dobrym składzie? Wejdź na Mobilkarm.pl i wybierz preparat dla swojego czworonoga z dostawą do domu!

Jeśli dopiero szukasz odpowiedniego psa i interesują Cię rasy białe – koniecznie przeczytaj nasz artykuł Biały pies – 10 najpopularniejszych ras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.