Na pewno nieraz zdarzyło Ci się iść ulicą i zastanawiać się co to za rasa duży biały pies, pędzący niczym chmurka ciemną aleją. Rozwiewamy wątpliwości i prezentujemy 10 najpopularniejszych ras psów o tym jednolitym umaszczeniu wraz z krótkimi poradami, jak zapewnić ich nienaganny wygląd. Jeśli marzysz o białym psie, ale nie wiesz, który będzie idealny, ten artykuł jest dla Ciebie!

Mały biały pies

Zacznijmy od małych ras, które z pewnością kojarzysz z polskich ulic. Są dosyć popularne i często właściciele decydują się na nie ze względu na przyjazne usposobienie.

Maltańczyk

Jeden z najpopularniejszych białych psów, które możesz spotkać w Polsce. Osiąga maksymalnie 5 kg wagi oraz ok. 25 cm w kłębie. Co ciekawe, biały pies rasy maltańczyk przywędrował do nas z krajów śródziemnomorskich. Niegdyś towarzysz europejskich arystokratów, a dziś niezastąpiony przyjaciel w wielu polskich domach. 

Jest bardzo posłuszny i łagodny, ale jednocześnie lubi powariować i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Maltańczyki są bardzo inteligentne, więc chętnie uczą się nowych komend i sztuczek. Mają długą, całkowicie białą jedwabistą sierść.

West Highland White Terrier

Jeśli szukasz bezgranicznej miłości oraz czułości od swojego pupila, to ten biały pies może być strzałem w dziesiątkę. Ma lekko szorstką sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji i podcinania, aby nie tworzyły się kołtuny. Jego wesołe usposobienie oraz żywiołowość podniosą z kanapy każdego, kto chce wprowadzić trochę zmian w swoim życiu. 

West Highland White terrier dzięki swojemu łagodnemu przysposobieniu świetnie odnajdzie się w domu, w którym są dzieci. Jest chętny do zabawy, cierpliwy oraz nie wykazuje oznak agresji. Jego nieduże rozmiary (waga do 10 kg i 28 cm w kłębie) sprawiają, że często staje się towarzyszem osób starszych. 

Bolończyk

Drobne, kudłate, białe pieski o zwartej budowie ciała, które w dawnych czasach królowały na dworach arystokratów! Osiągają ok. 25-30 cm wysokości w kłębie i 2,5-4 kg wagi. Podobnie jak poprzednie białe rasy psów lubią przebywać blisko rodziny i mocno tęsknią, gdy opiekuna długo nie ma w domu. Te wrażliwe pieski nie są zbyt ufne wobec obcych. 

Najchętniej spędzają czas w domu i nie są fanami długich spacerów. Często wybierane przez rodziny mieszkające w centrum miasta (są przyjazne dla dzieci) oraz seniorów, ze względu na wygodnicki tryb życia i dużą potrzebę bliskości.

pies biały bolończyk

Bichon frise

Spełnia się za to jako domator oraz przyjaciel rodziny. Jego łagodne usposobienie sprawia, że dobrze dogaduje się z innymi psami, a także dziećmi. Jest chętny do zabawy, a gości traktuje jak członków rodziny. Uwielbia się przytulać i spędzać dużo czasu z właścicielem. Pozostawiony na długi czas w domu, kładzie się na jego ubraniach i z utęsknieniem czeka na powrót. Uroczy Bichon frise podobnie jak poprzednie białe rasy psów osiąga od 4,5 do 7 kg wagi i wielkość 24-30 cm.

Spośród wymienionych białych ras psów, Bichon frise jest najdelikatniejszy, dlatego nie sprawdzi się jako pies podwórkowy. Jego sierść nie uchroni go przed chłodem ani upałem, więc długie spacery w tych porach niestety odpadają. Poza tym wymaga regularnego strzyżenia i pielęgnacji.

Coton tulear

To ostatni przykład białego psa o małych gabarytach, ale za to jaki światowy! Otóż ta rasa przywędrowała aż z Madagaskaru i rozsławiła się na cały świat. Były tak popularne w latach 50. XX wieku, że zakazano ich wywozu. Ma delikatną, miękką sierść, której pielęgnacja nie wymaga wiele czasu, aby zachować nienaganny wygląd. Osiąga wagę ok. 4-6 kg i wysokość w kłębie ok. 26-28 cm.

Z klasą prawdziwego arystokraty ugaszcza się w przytulnych mieszkaniach, gdzie jest duszą towarzystwa. Warto podkreślić, że Coton tulear z powodzeniem wykorzystywany jest w dogoterapii osób z zaburzeniami psychicznymi. Często wybierany jest przez seniorów oraz osoby cierpiące z powodu samotności. Nie ma co się dziwić, to biała puchata kulka ciepła i radości!

Duży biały pies

Przejdźmy do ras białych psów, które śmiało można określić jako duże, bądź konkretnych rozmiarów. To propozycje dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na długie spacery w otwartej przestrzeni.

Samojed

Łagodny, rodzinny pies, który jeśli trzeba, ogrzeje Cię własnym ciałem (niegdyś takie miały zadanie, gdy występowały tylko w Rosji, z której pochodzą). Te żywiołowe psiaki zachwycają swoją puchową białą sierścią i szerokim uśmiechem, który rozchmurzy nawet największego ponuraka! Ich przyjazne usposobienie sprawia, że rewelacyjnie dogadują się z dziećmi i innymi psami. Samojedy to mistrzowie unikania konfliktów! Są chętne do zabawy, cierpliwe i uwielbiają bliskość człowieka. 

Ze względu na swój wyjątkowo przyjazny charakter nie sprawdzą się niestety w roli stróża, gdyż nie wzbudzają respektu wśród intruzów. Pierwotnie pomagały one przy wypasie reniferów oraz pracowały w zaprzęgach, ale teraz to przede wszystkim psy rodzinne. Osiągają wagę ok. 20-30 kg i wielkość w kłębie ok. 57 cm.

Owczarek Maremma

Ten pies to prawdziwy strażnik ogniska domowego. Pochodzi z regionów Abruzji i Maremmy, gdzie zajmuje się pilnowaniem stad owiec. To typowy pasterski pies, którego podstawowym zadaniem jest opieka nad gospodarstwem swojego opiekuna. Jest podejrzliwy i zawsze wypatruje zagrożenia, dlatego wymaga dokładnego prowadzenia już od najmłodszych lat. 

Ten dumny biały pies nie znosi się nudzić i być zamknięty w małych przestrzeniach. Mieszkanie w bloku i wyprowadzanie na smyczy odpada. Owczarki Maremma potrzebują dużych połaci terenu, aby mogły się wybiegać. Ich postura się dosyć silna, a dorosłe psy osiągają 35-45 kg oraz 60-68 cm w kłębie. Mają długą, gęstą szatę, która przylega do ciała i jest twarda w dotyku.

Owczarek Podhalański

Ten piękny biały pies to przedstawiciel rasy owczarków, które występują głównie w Polsce na Podhalu. Ma piękne, gładkie umaszczenie oraz wesołe, wyważone usposobienie. Jego głównym zadaniem jest ochrona stada w górskich zagrodach. Natomiast oprócz powierzonego zadania bardzo mocno przywiązuje się do rodziny i darzy swojego właściciela zaufaniem. Może to skutkować tym, że nie będzie słuchał się nieznajomych.

Owczarki podhalańskie to duże, masywne psy osiągające wysokość w kłębie ok. 65-70 cm i wagę ok. 45-50 kg. Są silne, więc utrzymanie na smyczy dorosłych osobników może być nie lada wyzwaniem.

Biały owczarek szwajcarski

Kolejny przedstawiciel owczarków, tym razem pochodzący ze Szwajcarii. Bardzo inteligentny, ale łagodniejszy niż jego kuzyn — owczarek niemiecki. Dzięki temu może być dobrym wyborem jako pies rodzinny. Jego wrodzona bystrość i lojalność sprawia, że wykorzystywany jest w dogoterapii i jako psi przewodnik dla osób niewidomych.

Białe owczarki szwajcarskie posturą przypominają ich niemieckich krewnych. Osiągają ok. 25-40 kg wagi i wysokość 55-65 cm w zależności od płci. Mogą mieć zarówno krótką, jak i długą szatę złożoną z twardego włosa okrywkowego i gęstego podszerstka. Są śnieżnobiałe lub w kolorze kości słoniowej.

Pirenejski pies górski

Ostatni duży biały pies to również jeden z owczarków. Podobnie jak jego poprzednicy, wykorzystywany jest do ochrony stada owiec, ale głównie w Pirenejach. Jest wymagającym psem polecanym doświadczonym właścicielom. Dużo szczeka oraz potrzebuje codziennego wyczesywania, aby nie pojawiały się kołtuny. Natomiast trudny charakter odpłaca towarzystwem podczas długich wędrówek. Są nieufne wobec psów o podobnych gabarytach oraz nieznajomych.

Pirenejskie psy górskie osiągają 65-70 cm wysokości, a ważą około 40-50 kg. Potężnie zbudowane tylne łapy sprawiają, że poruszają się z dumą i są bardzo eleganckie.

Jak dbać o sierść białego psa?

Niewątpliwie białe umaszczenie może sprzyjać zabrudzeniom i przebarwieniom, które zwyczajnie mocniej się odznaczają na jasnej sierści. Te mogą pojawiać się głównie na łapkach oraz w okolicy pyska i oczu. Jak sobie z tym radzić?

Na pewno przydadzą się szampony i odżywki dedykowane właśnie czworonogom o takim umaszczeniu. Zawierają składniki, które będą utrzymywały sierść w jasnym kolorze. Warto zwracać też uwagę na skład takich szamponów, aby był on jak najkrótszy i złożony z naturalnych składników. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, przeczytaj nasze dwa artykuły::

Oprócz środków do pielęgnacji przydadzą się też szczotki i grzebienie pomocne przy usuwaniu zabrudzeń. Nie bez znaczenia jest też karma wzbogacona o składniki podbijające kolor pigmentu. Pozwoli też utrzymać lśniącą, mocną sierść, dzięki czemu rozczesywanie jej będzie o wiele prostsze.

Jak widzisz, rasy białych psów różnią się nie tylko gabarytami, ale również usposobieniem. Warto przemyśleć swoje potrzeby oraz miejsce zamieszkania przed decyzją o zakupie konkretnej rasy. Życzymy samych pięknych momentów z psimi towarzyszami u Waszego boku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.