Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. W sumie liczą blisko 900 gatunków na świecie. W Polsce szczególnie licznym gatunkiem jest kleszcz pospolity. Są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób przenoszonych na ludzi i zwierzęta. Najczęściej spotkać je można na łąkach, w lasach jak również na przydomowym trawniku. Kleszcze u psa są szczególnie groźne ze względu na chorobę zwaną babeszjozą.

Jak rozpoznać kleszcza u psa?

Kleszcze są najbardziej aktywne od wiosny do jesieni. W okresie zimowym hibernują, jednak ze względu na coraz cieplejsze zimy bywają aktywne i w styczniu. Pajęczaki te występują w trzech stadiach rozwojowych. Ze złożonych latem jaj samic wykluwają się larwy kleszcza wyglądające jak małe kropki. Larwa po znalezieniu żywiciela zamienia się w nimfę, która wyglądem przypomina dorosłego kleszcza w mniejszej wersji. Żerująca nimfa po pożywieniu krwią przeobraża się w dorosłego osobnika i jest gotowa do rozmnażania.

Larwa kleszcza ma sześć odnóży i osiąga maksymalny rozmiar 0,8 mm. Trudno więc zauważyć ją w gęstej sierści psa. Nieco większa nimfa ma już osiem odnóży i 1,4 mm, jednak jej brązowo-czarny kolor utrudnia jej zauważenie. Zdecydowanie najlepiej widoczny jest dorosły osobnik, którego rozmiary sięgają nawet centymetra. 

kleszcz u psa

Jak usunąć kleszcza u psa?

Bardzo ważne jest, aby usunąć kleszcza możliwie szybko. Absolutnie nie należy go wyrywać! Nie wolno również natłuszczać kleszcza masłem czy olejem, gdyż może to spowodować jego wymioty. Możemy w ten sposób pozostawić aparat gębowy lub jego pozostałości w skórze psa. Jak prawidłowo usuwać kleszcza? Do tego celu najlepiej użyć pęsety, specjalnych kleszczołapek, pompki ssącej lub lassa. Chwytamy go jak najbliżej skóry i pewnym, jednostajnym ruchem pociągamy pionowo do góry. 

kleszcz psi
  • Jeżeli nie masz doświadczenia w wyciąganiu kleszczy i obawiasz się, że możesz zrobić to źle – udaj się do najbliższego gabinetu weterynaryjnego. 
  • Nie smaruj kleszcza tłustymi preparatami 
  • Obserwuj psa, czy nie ma objawów choroby odkleszczowej Jeśli część kleszcza pozostanie w skórze psa, udaj się do weterynarza w celu jej wyjęcia. 

Babeszjoza – groźna choroba odkleszczowa.

Jednym z głównych objawów chorób odkleszczowych jest gorączka objawiająca się apatią i brakiem apetytu u psa. Inne objawy takie jak ciemny mocz, żółte błony śluzowe, problem z poruszaniem się czy powiększone węzły chłonne występują nieco później. Babeszjoza to choroba wywołana przez pierwotniaki Babesia. Posiada wiele odmian w zależności od rejonu występowania. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci psa, dlatego jeśli zaobserwujesz u swojego pupila jakiekolwiek objawy – natychmiast udaj się do weterynarza. 

Co stosować na kleszcze u psa?

Na rynku widnieje mnóstwo rozmaitych produktów przeciwko kleszczom. Jednym z najpopularniejszych jest obroża na kleszcze Foresto. Rozwiązanie to pozwala na ochronę przed pchłami i kleszczami od 7 do 8 miesięcy. Nie stosuje się jej jedynie u szczeniąt poniżej 7 miesiąca życia.

Innym znanym i skutecznym preparatem są krople Amflee Spot On do nakrapiania na skórę. Ta metoda zabezpiecza psa przed kleszczami do około 4 tygodni. Również firma Bayer stworzyła specyfik w postaci kropli Bayer Advantix.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.