Gady i płazy w Polsce to najmniej liczne gromady kręgowców. Wynika to z określonych potrzeb cieplnych – które w Polsce sprzyjają tylko życiu 19 gatunków płazów i 9 gatunków gadów. Szczególnie znanymi gadami w Polsce są węże, jaszczurki (padalec) oraz żółwie. Wśród znanych płazów znajdują się salamandra, ropucha oraz żaby, kumaki, grzebiuszka.

Gady chronione w Polsce

Gady to stworzenia zmiennocieplne. Posiadają suchą skórę prawie pozbawioną gruczołów. Rogowe wytwory naskórka w postaci płytek kostnych bądź łusek stanowią ochronę przed urazami mechanicznymi  i wysuszaniem skóry. Co ważne, wszystkie gady w Polsce są pod ochroną. Do najliczniejszej grupy gadów zaliczyć możemy jaszczurki. Spotkać można je na większości obszarów Polski. Szczególnie lubią bytować w takich miejscach jak wystawione na słońce kamienie czy niska trawa. Żywią się drobnymi bezkręgowcami a ich długość z ogonem sięga do 24 cm.

Padalec zwyczajny

To wyjątkowo kontrowersyjna jaszczurka – często błędnie mylona z wężem. Wynika to z długości ciała sięgającej nawet 50 cm oraz wężowatych ruchów. W rzeczywistości aż 2/3 proporcji ciała zajmuje ogon gada. Padalec występuję w kilku wariantach barwnych – w tym turkusowym.

padalec zwyczajny
Padalec zwyczajny

Węże

Posiadają długie beznogie ciała. Ich aparat szczękowy rozwiera się tak szeroko, że połykają ofiarę w całości. Znanym w Polsce wężem jest zaskroniec zwyczajny. Osiąga długość do 1,2 m w przypadku samic. Jego sposobem obrony jest udawanie martwego oraz wypuszczenie charakterystycznej cieczy, która odrzuca swym zapachem. Środowiskiem w którym świetnie się czuje są podmokłe obszary oraz okolice jezior. Zaskrońce to świetni pływacy.

Gatunkiem niebezpiecznym dla człowieka jest żmija zygzakowata. Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zygzakowi na grzbiecie. Często spotykana na obrzeżach lasów oraz leśnych polanach. Żywi się głównie żabami, jaszczurkami, owadami oraz pisklętami ptaków.

Żółwie

To niesamowite stworzenia, których cechą charakterystyczną jest pancerz chroniący tułów. Wyróżnia się zarówno żółwie mięsożerne jak i roślinożerne, żyjące na lądzie lub w wodzie. W Polsce żyje jeden gatunek – żółw błotny. Potrafi żyć w swoim naturalnym środowisku nawet 100 lat. Żywi się owadami wodnymi, ślimakami czy małymi rybami. Miejscem jego bytowania są leśne oczka wodne, stawy i rzeki oraz jeziorka.

żółw błotny
Żółw błotny

Płazy w Polsce

Bardzo często słyszymy, że płazy to odrażające i brzydkie stworzenia. W konsekwencji wielu ludzi bezmyślnie tępi te wspaniałe i bezbronne zwierzęta. Są świetnym ,,biowskaźnikiem” zanieczyszczenia środowiska – złe warunki środowiskowe przyczyniają się bowiem do ich masowego wymierania. Na szczęście w Polsce wszystkie płazy są pod ochroną. Jakie płazy żyją w Polsce?

Mamy tylko 13 gatunków płazów bezogonowych. Wśród nich znajduje się Grzebiuszka ziemna, będąca jedynym przedstawicielem tej rodziny w Polsce. Dwa gatunki kumakowatych – kumak górski i kumak nizinny są coraz mniej liczne.  

Wyjątkowym gatunkiem jest również samotnie występująca w Polsce rzekotka drzewna. Potrafi świetnie wspinać się po idealnie gładkiej powierzchni. Najbardziej pospolitym gatunkiem jest z kolei ropucha szara. To jednocześnie największy płaz bezogonowy w Europie.

Jeśli chodzi o rodzinę żab, rzadko spotykanymi gatunkami są niezwykle zwinna żaba dalmatyńska oraz żaba śmieszka. Pospolitymi gatunkami są zielone żaby takie jak żaba jeziorkowa oraz moczarowa.

Płazy ogoniaste

Żyje ich w całym kraju zaledwie 5 gatunków (traszki i Salamandra). Najczęściej występującą traszką w całej Europie jest traszka grzebieniasta. Na wybranych obszarach występują zaś pozostałe gatunki: traszka zwyczajna, górska i karpacka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.