Co lepsze dla psa – szelki czy obroża? Ten dylemat od dawna budzi liczne dyskusje i wątpliwości. Zarówno szelki jak i obroże mają swoje wady i zalety. Wszystko jednak należy dopasować indywidualnie do rasy, usposobienia i wielkości naszego pupila. Jeśli źle dobierzemy szelki lub obroże, możemy doprowadzić do różnego rodzaju urazów. Warto więc przemyśleć ostateczną decyzje.

Spis treści:

  1. Szelki dla psa
  2. Jak dobrać odpowiednie szelki?
  3. Problem z utrzymaniem psa na smyczy?
  4. Kiedy lepiej wybrać szelki?
  5. Zalety obroży dla psa
  6. Jaką obroże wybrać?
  7. Jak dopasować obrożę?

Szelki dla psa

Przed zakupem szelek dla psa warto zastanowić się nad najbardziej odpowiednim dla naszego pupila modelem. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów szelek. Jednym z najpopularniejszych są  wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu, szelki o trójkątnym kształcie. Mają one jednak swoje wady, jak ograniczenie mobilności stawu ramiennego i łopatki.

Jak dobrać odpowiednie szelki?

Prawidłowo dopasowane szelki nie mogą być zbyt ciasne. Przestrzeń między paskami a skórą zwierzęcia ma umożliwiać swobodne poruszanie się. Świetnym rozwiązaniem dla szczeniaków i starszych psów będą szelki bez uciskowe. 

szelki dla psa
Odpowiednie szelki dla psa.

Problem z utrzymaniem psa na smyczy? 

Tutaj świetnym rozwiązaniem będą szelki typu easy walk, zapinane od przodu. Posiadają dwa paski przechodzące przez grzbiet, klatkę piersiową i przedpiersie. Powinny być połączone pod kątem 90°. Jak działają? Gdy pies zaczyna ciągnąć smycz, automatycznie zostaje zwrócony w kierunku właściciela. Po kilkukrotnym szarpnięciu, pies powoli rezygnuje z ciągnięcia. 

Kiedy szelki lepsze niż obroża?

Szelki to idealne rozwiązanie do wszelkich aktywności z psem. Wspólne bieganie, jazda na rowerze czy szybki spacer będą zdecydowanie bardziej komfortowe w psich szelkach.

Zalety obroży dla psa

Obroże świetnie radzą sobie z kontrolą dużych i silnych psów. Wynika to z większej kontroli nad głową psa, co bezpośrednio wpływa na jego zachowanie. Psia głowa to jego mózg, uszy, oczy i nos – czyli cały system odpowiedzialny za decyzje psa. Dzięki obroży możemy lepiej kontrolować zachowanie psów, szczególnie tych agresywnych i reaktywnych.

Jaką obroże wybrać?

Na rynku dostępnych jest masa modeli różniących się kolorem, wielkością, materiałem czy zapięciem. Warto przed wyborem przemyśleć, jaki rodzaj materiału będzie odpowiedni dla Twojego psa. Jeśli wybierzemy zbyt ciężką, skórzaną obrożę dla małej rasy psa, możemy przyczynić się do jego dyskomfortu. Lepszym rozwiązaniem dla mniejszych psiaków będą lekkie obroże z tworzyw takich jak nylon czy neopren. 

obroża dla psa

Modne czy wygodne?

Pies może być dla Ciebie najpiękniejszym stworzeniem, jednak  to nie model, nie eksperymentuj na nim. Nity i ozdoby mogą drażnić skórę psa. Wybieraj obroże rozsądnie i po pierwsze, z myślą o swoim pupilu. 

Zatrzaski czy klamry?

Zatrzaski i duże silne psy, to połączenie, którego nie polecamy. Kilka mocniejszych pociągnięć może poluzować taką obrożę. Najlepsze dla większych osobników będzie zapięcie w postaci metalowej klamry. Bez większych obaw możemy stosować zatrzaski w przypadku niewielkich ras psów. Oczywiście w każdym przypadku warto sprawdzić, czy zastosowany materiał jest wystarczająco odporny na mrozy czy podgryzanie.

Jak dopasować obrożę?

Prawidłowe dopasowanie obroży wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych elementów jak optymalna szerokość, długość obroży oraz odpowiednie umiejscowienie na szyi.

Optymalna szerokość

W przypadku szerokości, dobrze jeśli będzie ona szeroka na dwa kręgi szyjne psa. Unikniemy wtedy potencjalnych kontuzji groźnych dla pupila. Dla mniejszych ras to ok 1-1,5 cm, dla większych ok. 3-4 cm.

Długość obroży

Obroża nie może być zbyt luźna ani zbyt ciasna. W przypadku większych ras, między obrożą a szyją powinny zmieścić się dwa palce, dla mniejszych jeden. 

Umiejscowienie na szyi 

To bardzo ważny element dopasowania obroży. Jeśli zapniemy ją w połowie szyi, może uciskać ona krtań psa.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że powyższe informacje ułatwią Tobie wybór odpowiedniej obroży czy szelek. Jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiemy! Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: ile razy wychodzić z psem na spacer?

Szelki dla Jack Russell terrier'a napisał(a):
Mam niewielkiego psa typu Jack Russell terrier, myślicie, że szelki będą lepszym rozwiązaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.