Jednym z często powtarzających się pytań dotyczących psów jest to, dlaczego pies je trawę. Czy przyczyną są problemy żołądkowo-jelitowe? A może to pozostałość po psich przodkach? Czy wymiotowanie po trawie jest bezpieczne i co robić w razie zatrucia szkodliwą substancją lub niebezpieczną rośliną? W niniejszym artykule odpowiadamy na najczęściej związane z tym pytania. 

Spis treści:

1. Czemu pies je trawę?
2. Czy pies może jeść trawę? 
3. Pies wymiotuje trawą
4. Czy pies może zjeść za dużo trawy? 
5. Opryski na chwasty a pies
6. Niebezpieczne rośliny

Niektórzy weterynarze i właściciele psów twierdzą, że jedzenie trawy to sposób żywienia spowodowany niedoborami składników odżywczych lub minerałów w diecie psa (sprawdź suplementy diety dla psa). Przykładem może być niedobór błonnika, ułatwiającego oddawanie gazów. Co jednak, jeśli dieta naszego pupila jest w pełni zbilansowana?

Czemu pies je trawę?

Wynika to najprawdopodobniej z zachowania ich pierwotnych instynktów. Jest powszechnym zjawiskiem również u psich kuzynków jak lisy, wilki czy psy dingo. Dzięki jedzeniu trawy, pies oczyszcza przewód pokarmowy oraz pozbywa się pasożytów jelitowych. Jednak to nie jedyna przyczyna. Jedzą trawę również w przypadku niestrawności – w celu oczyszczenia żołądka. Często psy konsumują trawę dla przyjemności – szczególnie wiosną, gdy trawa jest świeża i soczysta.

Czy pies może jeść trawę? 

Psy nie trawią celulozy, dlatego wypróżniają ją w całości wraz z kałem. Jednak zjedzenie trawy, szczególnie w niewielkich ilościach, absolutnie nie jest szkodliwe dla psa. Zdarzają się jednak sytuacje niebezpieczne – jak np. szkodliwe opryski trawy czy łapczywa konsumpcja w znacznych ilościach. Na trawniku może również znajdować się wiele różnego rodzaju bakterii, grzybów, pasożytów czy wirusów, które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego pupila. 

Czy pies może zjeść za dużo trawy?

Zdarza się, że psy zachłannie zjadają przesadne ilości traw. Takie ,,przedawkowanie” może skończyć się u psa bólem brzucha, apatią, biegunką czy wymiotami. Warto w takiej sytuacji udać się do weterynarza.

Pies wymiotuje trawą

Zwykle psy nie wymiotują po zjedzeniu trawy (szczególnie, jeśli jedzą ją regularnie w niewielkich ilościach). Jednak w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może dojść do wymiotów. Wynika to z podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego. Jeśli pies po zwymiotowaniu czuje się dobrze, nie powinniśmy się martwić. Jeśli jednak pojawiają się inne objawy jak apatia, bóle brzucha, rozwolnienie czy nieustające wymioty – należy udać się do weterynarza.

Opryski i trujące rośliny

Trawa zwykle nie jest szkodliwa dla psa. Jednak zdarza się, że miejsce jej spożywania było wcześniej spryskane nawozami, pestycydami czy innymi środkami chemicznymi. Objawy chorobowe po częstym spożywaniu takich traw, mogą pojawić się znacznie później. Są to między innymi chłoniaki czy nowotwory pęcherza moczowego. Zanim więc pozwolisz na podjadanie trawy przez psa – upewnij się, że spożywana trawa nie była pryskana żadnym chemicznym środkiem.

Niebezpieczne jest również zjedzenie przez psa innych roślin w pobliżu traw. Wśród najbardziej niebezpiecznych dla psa roślin znajdują się między innymi: konwalia majowa, narcyz, hortensja, naparstnica, jarząb pospolity, cis pospolity, bukszpan oraz wiele innych.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.