Zastanawiasz się jakie rośliny są bezpieczne dla kota? Posiadasz mnóstwo roślin doniczkowych w domu, a może ogród po którym spaceruje Twój pupil? W niniejszym artykule prezentujemy rośliny, które nie zaszkodzą kotu – a może nawet przyczynią się do poprawy jego zdrowia.

Bezpieczne gatunki ogrodowe dla kota

Pragniesz stworzyć ogród przyjazny dla kota? Twój mruczek lubi podgryzać łodyżki i liście roślin i chcesz, aby hodowane rośliny mu nie zaszkodziły? Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo podczas kocich przechadzek po ogrodzie, prezentujemy rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota: chaber, astry, cynie, niecierpki, gerbery, trawa oraz smagliczka.    

Bezpieczną i zdrową dla kota rośliną zewnętrzną jest owies. Stanowi źródło cennej witaminy E oraz silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo owies dzięki dużej ilości błonnika, sprzyja procesom trawiennym. 

rośliny bezpieczne dla kota
Rośliny bezpieczne dla kota

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Uwielbiasz kwiaty, lecz w Twoim domu żyje również kot? Nic straconego! Istnieje wiele gatunków roślin bezpiecznych dla kota, które z powodzeniem możesz posiadać obok kota. 

Fitonia, ozdobna roślina, która nie zaszkodzi Twojemu pupilowi. Wymaga jednak regularnego podlewania oraz odpowiedniej temperatury. Równie piękną a zarazem nieco bardziej wymagającą rośliną będzie hoja kerri
Wśród bezpiecznych dla kota a zarazem nieszczególnie wymagających roślin domowych, znajduje się fiołek afrykański. Również sukulenty z rodziny gruboszowatych i haworsja pięknie ozdobią dom i nie zaszkodzą kotu. 

Śmiało możesz również zdecydować się na roślinę o efektownych kwiatach – fuksję lub pnącza takie jak bluszcz szwedzki. Wprowadzenie do domu juki korzystnie wpłynie na wątrobę i układ moczowy Twojego kota.

Bezpieczne rośliny na balkon

Poszukujesz inspiracji roślin na balkon, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi? Świetnym pomysłem będzie zielnik, gdzie bez obaw możesz posadzić takie zioła jak melisa, bazylia, rumianek, rozmaryn, kolendrę czy koper. 

Wyjątkowo popularną wśród kocich roślin, jest pewnie znana już Tobie kocimiętka. Wytwarza ona specyficzne olejki eteryczne, które na każdego kota działają indywidualnie. Zwykle objawami kontaktu z kocimiętką jest pobudzenie, głośne mruczenie, ekscytacja i tarzanie się po ziemi. Zdarzają się jednak przypadki kotów, które kompletnie ignorują aromat tej rośliny.
A jak Twój kociak reaguje na kocimiętkę? 


Efekty niepożądane po spożyciu roślin? 

Warto pamiętać, że nawet potencjalnie bezpieczne dla kota rośliny mogą wywoływać niepożądane efekty jak wymioty czy reakcje alergiczne. Aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku – po wprowadzeniu do domu czy na ogród nowej rośliny, obserwuj jakiś czas swojego kota. Może się okazać, że jest uczulony na którąś z roślin, albo po prostu zjadł jej za dużo. Jednak bez paniki – niewielkie wymioty nie muszą oznaczać niczego złego, czasem to po prostu naturalna reakcja obronna organizmu. Być może Twojemu kotu brakuje również jakiś witamin lub minerałów? Preparaty i suplementy diety dla kota znajdziesz na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.