Decydujesz się na zwierzę w swoim domu i padło na kota? Być może zastanawiasz się jaką płeć wybrać dla swojego nowego towarzysza? Kocur czy kotka? Które z nich lepiej będzie pasowało do Twojego trybu życia i czy istnieją różnice w zachowaniu obu płci? O tym opowiemy w artykule. 

Jak odróżnić kota od kotki?

Zacznijmy od podstaw, czyli jak poznać czy to kot, czy kotka? Mimo że koty należą do ssaków, nie tak łatwo określić, jakiej są płci (szczególnie u nowo narodzonych kociąt). 

Tylko wprawny hodowca jest w stanie odróżnić kocura od kotki, ponieważ ich narządy płciowe praktycznie niczym się nie różnią. Dopiero po kilku tygodniach jądra u kocurów stają się większe, a odległość między nimi a odbytem jest większa niż u kotek. To nie jedyna różnica. 

Narządy płciowe kotek przypominają pionową kreskę, a u kocurów są bardziej okrągłe. Z wiekiem staje się to jeszcze wyraźniejsze i wtedy problem z odróżnieniem kota od kotki praktycznie znika

CIEKAWOSTKA: Nie u wszystkich zwierząt jest to tak trudne. Niektóre ptaki jak np. barwnica czy chwostka szafirowa różnią się wyraźnie ubarwieniem. Ale wracając… 

Koty różnią się od siebie niekiedy wielkością i smukłością ciała. Przyjęło się, że kocury są masywniejsze i większe niż ich kocie odpowiedniczki, ale ta reguła niestety nie zawsze się sprawdza. Ma ona zastosowanie głównie u kotów dużych ras np. Maine Coonów czy ragdolli.

Kocur czy kotka? Jak odróżnić na podstawie umaszczenia?

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek spotkać rudą kotkę? Jeśli tak, zaliczasz się do grona szczęśliwców, bo w większości to kocury są rudzielcami. Natomiast szylkretowe (czyli trójkolorowe) umaszczenie z reguły zarezerwowane jest dla kotek. Skąd biorą się te różnice?

Wszystko za sprawą genetyki i zdolności do dziedziczenia genów odpowiedzialnych za konkretny typ umaszczenia (w tym przypadku orange). Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale wtedy zwykle te koty mają dużą szansę na bezpłodność. Dlatego, jeśli ktoś założy się z Tobą o to, czy rudy kot to samiec, czy samiczka, masz ok. 80% pewności, że jest to samiec!

Charakter kocura i kotki. Czy są jakieś różnice?

Często słyszy się powtarzane w kółko frazesy typu: 

  • kotki są łagodniejsze i prostsze w wychowaniu od kotów,
  • kocury bywają agresywne i nie nadają się do dzieci, wybierz kotkę,
  • kotki chętniej się bawią, natomiast kocury chowają się po kątach i unikają właściciela.

Jak się pewnie domyślasz, nie jest to tak proste. Wszystko zależy od cech osobniczych każdego kota. Ogromne znaczenia ma także proces socjalizacji, wychowanie oraz to, jaką ma przeszłość. Dlatego generalizowanie zachowania kota pod kątem jego płci to błąd.

Wyjątkiem są koty rasowe, które mają określone wzory zachowań. Ponadto znaczący wpływ mają także rodzice kociaka. Biorąc kota z hodowli, warto wypytać o nich hodowcę. Ta wiedza pomoże w dalszym wychowywaniu kocura czy kotki.

Kocur czy kotka — największe różnice

Biorąc mruczka pod swój dach, warto pomyśleć o kastracji i sterylizacji. Największe różnice w zachowaniu dorosłych kotów można zauważyć właśnie wtedy, gdy nie zostały poddane tym zabiegom. Kocury stają się mocno terytorialne, a w trakcie okresu rui będą znaczyły go swoim moczem. Ten ma wyjątkowo nieprzyjemny, gryzący zapach. Jak zachowują się niesterylizowane kotki?

Będą nawoływały kocura, a ich rytm dobowy zostanie zaburzony przez buzujące hormony. Kotki w trakcie rui intensywnie tarzają i ocierają się o meble (przydatny może okazać się drapak dla kota) oraz swoich właścicieli. Charakterystyczny jest także wysoko uniesiony zad z przechylonym na bok ogonem. Niesterylizowane kotki mogą próbować uciec.

Po zabiegu sterylizacji/kastracji osobniki się wyciszają i stają w zasadzie nie do rozpoznania. Zarówno kocury, jak i kotki powinno się poddać zabiegowi przed osiągnięciem dojrzałości. U kotek jest to okres między 4. a 6 miesiącem życia, natomiast kocury dojrzewają nieco dłużej (czyli po 6. miesiącu).

Ważną różnicą pomiędzy kocurem a kotką może być sposób żywienia. Bez odpowiednio zbilansowanej diety kocury mogą szybciej przybierać na wadze. Dlatego dawkowanie karmy suchej czy mokrej powinno być tu dobrze przemyślane.

Kocur czy kotka — podsumowanie

Jak widzisz różnice płciowe w świecie kotów to drobnostki, które nie wpływają znacząco na zachowanie czy charakter kota. Szczególnie wyrównują się one po zabiegu sterylizacji. Największe różnice można zauważyć u rasowych kotów, gdzie są one uwarunkowane cechami wrodzonymi. Zwracaj też uwagę na dietę kocura (mają one tendencję do szybszego przybierania na masie niż ich kocie odpowiedniczki.

Pamiętaj, aby dbać o wysokiej jakości karmy od sprawdzonych producentów. Mobilkarm Wrocław to aż 8 punktów we Wrocławiu oraz 1 w Trzebnicy. Darmowa dostawa już od 125 zł! Odwiedź mobilkarm.pl i zafunduj pupilowi porcję przysmaków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.